Söndagen den 27 april tävlade flera av våra grupper med fina resultat och härlig laganda.
U/J grön deltog i Täbypokalen på nivå 6. Tjejerna genomförde tävlingen med stor kämparglädje och skapade en positiv stämning både på golvet och vid sidan av.
Samtidigt tävlade 11P på Ö-cupen på nivå 8. De fick en andraplats i fristående efter ett väl utfört program. Alla varv satt helt utan missar och laget lyfte särskilt hur roligt de hade haft under dagen.
Även 12P/U-herr tävlade på Ö-cupen och belönades med silver i fristående. Stödet från publiken var stort, med många EG-supportrar på plats i grönt.
Torsdagen den 1 maj deltog herrarna i VikingaCupen, där de tävlade under EG Vikings flagg. Det blev ett viktigt steg i förberedelserna inför SM i Örebro den 30 maj. Tävlingen resulterade i ett guld och ett silver, och laget fortsätter nu att finslipa sina program inför mästerskapet.